Językowe gry karciane

obrazek gry karciane

Edukacyjne gry karciane do nauki języków

Gry karciane to od wieków jedna z najpopularniejszych form rozrywki w Europie i wielu krajach świata. Proste przedmioty z symbolami, jakimi są karty, umożliwiają wymyślenie nieskończonej ilości kombinacji zasad i rodzajów rozgrywek.

Nic dziwnego zatem, że ta prosta, ale niezwykle nośna forma zabawy może być z powodzeniem wykorzystana także w przypadku gier edukacyjnych do nauki języków obcych. Jeśli do powyższego dodamy możliwość użycia zestawu kart wedle własnego uznania i autorskiego scenariusza, to korzyści płynące z takiej zabawy okazują się nie do przecenienia. Oto przykład rozgrywki edukacyjnej z wykorzystaniem kart z obrazkami oraz pasującymi do nich wyrazami i opisami:

Należy potasować ze sobą znajdujące się w zestawie trzy talie kart (z nazwami przedmiotów, ich opisami oraz ilustracjami) i rozdać uczestnikom gry po dziewięć kart. Pozostałe karty należy ułożyć odwrócone na środku stołu. Celem gry jest utworzenie jak największej ilości pasujących do siebie trójek kart (nazwa - opis - ilustracja). Gracze ciągną kolejno po jednej karcie odkładając jednocześnie inną kartę, która nie jest im niepotrzebna, a z której może skorzystać inny uczestnik gry. Wygrywa ten z graczy, któremu uda się utworzyć jak największą ilość karcianych trójek.

Gry ELI oferują w formie szczegółowych scenariuszy bądź ogólnych sugestii liczne warianty gier i zabaw z wykorzystaniem tych samych elementów. Typowe rozgrywki takie jak „zbieranie par”, „Czarny Piotruś”, czy „memory”, to tylko wstęp do całego wachlarza proponowanych możliwości zabawy.

Rodzaje gier karcianych uczących języków: angielskiego niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego:

Celem gry jest nauka podstawowego słownictwa poprzez kojarzenie ze sobą kart z obrazkami i napisami.

karty językowe - słówka

Nauka prostej konwersacji poprzez dopasowywanie do siebie kart zawierających pytania i odpowiedzi charakterystyczne dla typowych sytuacji i rozmów z życia codziennego.

karty językowe - zdania

Gracze poznając specyficzne słownictwo opisujące cechy wyglądu fizycznego mają za zadanie wytypować właściwą postać spośród wizerunków umieszczonych na kartach.

karty językowe: wygląd

Gra pozwala na poznanie przydatnych par przymiotników i ich przeciwieństw znaczeniowych.

karty językowe: przymiotniki

Łańcuszek zazębiających się pytań i odpowiedzi pozwalający ćwiczyć użycie form pytających oraz usprawniający umiejętności konwersacyjne.

karty językowe: dialogi

Gra w odmiany czasowników, dzięki której opanujemy sto popularnych czasowników i nauczymy się ich używać w kontekście różnych trybów i czasów gramatycznych.

karty językowe: czasowniki

Karciana zgadywanka umożliwiająca poznanie kilkudziesięciu symboli związanych z historią i kulturą określonego kraju.

karty językowe: kultura

elipublishing.pl

ettoi.pl

lektury-jezykowe.pl

linguadice.com