Blog: Jak zwiedzać świat i uczyć się języka nie wychodząc z domu?

obrazek blog

Językowo-planszowe podróże po Europie i nie tylko

Dodano: 19 kwietnia 2019

Gry językowe ...czyli zwiedzaj świat ucząc się języka!

Nie od dzisiaj wiadomo, że podróże kształcą. Gdy zwiedzamy inny kraj zanurzamy się w jego kulturze, zabytkach, dokonaniach cywilizacyjnych, kuchni, specyficznych relacjach społecznych i tym, co je spaja, co z nich wynika, a jednocześnie kształtuje - czyli w języku, języku obcym, który poznajemy mimochodem chłonąc otoczenie, podziwiając zabytki, komunikując się z otaczającymi nas ludźmi, robiąc drobne zakupy, zamawiając jedzenie, degustując potrawy, kupując kawę, pamiątki, pytając o drogę, czy sprawiając sobie drobne przyjemności. Przebywając w jakimś kraju czerpiemy z niego wszystkimi zmysłami, często mimochodem poznając jego język, w tym jego autentyczne brzmienie, specyficzne konteksty użycia oraz cały jego bagaż społeczno-kulturowy, a więc w zupełnie odmienne aspekty niż, te akcentowane w klasycznym podejściu do nauki języków obcych kładące nacisk na poznawanie reguł gramatycznych i zapamiętywanie słówek. Wiadomo też, że zwiedzając jakiś kraj uczymy się jego języka z o wiele większą motywacją, a przez to szybciej i skuteczniej. Niejednokrotnie zachwyceni kulturą, architekturą, kuchnią, przyrodą i ludźmi chłoniemy język całkowicie mimochodem.

Ten wyjątkowy mechanizm przyswajania języka możemy też przenieść na grunt nauki domowej lub szkolnej wyruszając z serią gier rozrywkowo-edukacyjnych w podróże geograficzno-kulturowo-językowe po krajach charakterystycznych dla najważniejszych języków obcych.

Planszowe gry językowo-podróżnicze ELI:

Jeżeli marzy Ci się wycieczka objazdowa po Wyspach Brytyjskich, zanim kupisz bilet lotniczy i zaczniesz planować podróż, sięgnij po Roundtrip of Britain and Ireland. Wędrując pionkiem po mapie Wielkiej Brytanii dowiesz się, co warto zwiedzić, poznasz liczne ciekawostki geograficzne, nauczysz się co nieco o historii, znanych postaciach, najważniejszych świętach i życiu kulturalnym Wielkiej Brytanii i Irlandii. Przekonasz się, że Zjednoczone Królestwo to nie tylko Londyn, ale mnóstwo fascynujących miejsc takich jak Southampton, Liverpool, Newcastle, Cambridge, Plymouth, czy York. Nieodzowny każdej grze planszowej element rywalizacji wkręci Ciebie i Twoich współgraczy w wir podróży i językowej zabawy. Zanim się spostrzeżesz z tą angielską grą językową poznasz kilkaset nowych słówek i przydatnych wyrażeń języka angielskiego.

A może bardziej pociągają Cię Stany Zjednoczone? Sięgnij zatem po planszówkę Roundtrip of the U.S.A., która zabierze Cię na wyjątkową wyprawę po amerykańskich stanach. Wędrując od wybrzeża do wybrzeża poznasz różnorodność geograficzną i kulturową Ameryki oraz słownictwo, wyrażenia i konstrukcje gramatyczne charakterystyczne dla amerykańskiej odmiany języka angielskiego. Czy już wiesz, które dwa miasta nazywane są Twin Cities, jaką nazwę nosi najdłuższa rzeka w Ameryce Północnej, albo z czego słynie Mount Rushmore? Ta gra edukacyjna da Ci odpowiedź na ponad 120 pytań z różnych dziedzin, w tym kultury, geografii, a także pozwoli Ci poćwiczyć American English poprzez serię pytań z gramatyki i słownictwa.

Również języka francuskiego możemy uczyć się w podróży. Wystarczy rozłożyć na stole planszę gry do nauki francuskiego Voyage en France i rozpocząć wciągającą wędrówkę po mapie Francji. Dzięki tej grze językowej nie tylko zwiedzimy Paryż i jego najważniejsze zabytki, ale dowiemy się, co ciekawego oferuje każdy francuski region, co odróżnia Bretanię od Prowansji oraz w jaki sposób bogata historia tego kraju ukształtowała jego współczesność, życie społeczne i kulturalne oraz jakie są najważniejsze symbole Francji. Ćwiczenie wymowy francuskiej, czy odmian czasowników z tą grą językową okaże się prostsze niż myślisz. Jeżeli wśród Twoich przyjaciół są pasjonaci Francji lub przeciwnie – osoby twierdzące, że najważniejszym francuskim zabytkiem jest Wieża Eiffla, a głównym składnikiem kuchni są żaby i ślimaki – zaproś ich do zabawy i wspólnego odkrywania dziedzictwa Francji i pięknego języka Moliera i Aleksandra Dumas.

Kraj naszych sąsiadów władających językiem niemieckim, to także ciekawy kierunek wypraw kulturowo-językowych. Mając do dyspozycji grę edukacyjną do nauki niemieckiego Die Rundreise odbędziemy pouczającą podróż po niemieckich landach łącząc naukę gramatyki i słownictwa z poznaniem bogatej historii i tradycji jednego z najważniejszych krajów kształtujących kulturę europejską.

Jeżeli z kolei marzysz o wyjeździe do Hiszpanii, weź do ręki Viaje por España i poznaj największe symbole historii i kultury Półwyspu Iberyjskiego ćwicząc hiszpańskie czasowniki i poznając słówka oraz przydatne wyrażenia językowe. Ta wyjątkowa gra do nauki hiszpańskiego pomoże Ci w ćwiczeniu poprawnego użycia rodzajników, przymiotników, czasowników oraz układania zdań i zadawania pytań.

Entuzjastów włoskiego stylu życia, pięknej architektury, pizzy i oliwy, słońca i morza zainspiruje gra językowa Viaggio on Italia. Zaproś swoich przyjaciół, rodzinę lub uczniów na planszową wycieczkę po słonecznej Italii, w trakcie której rozwiniecie Wasze umiejętności językowe, nauczycie się komunikować po włosku i nasiąkniecie włoską kulturą.

Tych, których znudziła Europa i obie Ameryki i marzą o Azji zapraszamy na orientalną podróż do Chin. Dzięki grze edukacyjnej do nauki chińskiego Zhōngguó yóu poznasz geografię i kulturę Państwa Środka i nauczysz się podstaw języka mandaryńskiego.

We wszystkie edukacyjne i podróżnicze gry językowe możecie pograć w klasie, w domu, w plenerze, a nawet jadąc w pociągu. Wystarczy kawałek miejsca na rozłożenie planszy oraz kart i gotowe!

Masz wątpliwości, czy gry do nauki języka i kultury będą dobrym rozwiązaniem edukacyjnym dla Ciebie, Twojej rodziny lub Twoich uczniów? Nie obawiaj się, gry zaprojektwane są z przeznaczeniem dla wszystkich grup wiekowych tak, aby mogły z nich korzystać osoby w każdym wieku i aby elastycznie można je było wykorzystać na różnych etapach nauczania. Dlatego znajdą zastosowanie zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum, bądź w przypadku wykorzystania ich przez osoby dorosłe w ramach nauki zorganizowanej, indywidualnych lekcji, czy luźnej językowej zabawy.

Jeśli spodobają Ci się edukacyjne podróże z planszowymi grami językowymi po krajach Europy, skorzystaj również z gier karcianych i quizów o krajach, językach i kulturach łączących naukę języka z poznawaniem charakterystycznych symboli, postaci, zabytków, ciekawostek przyrodniczych oraz realiów społecznych i cywilizacyjnych krajów anglojęzycznych (English Paperchase, English Championship), francuskojęzycznych (Piste à suivre, Championnat de français), hiszpańskojęzycznych (¡Sigue la pista!, Campeonato de español), niemieckojęzycznych (Schnitzeljagd Deutsch, Deutsch Meisterschaft) oraz pięknego Półwyspu Apenińskiego (Segui l'indizio, Campionato d'italiano).


elipublishing.pl

ettoi.pl

lektury-jezykowe.pl

linguadice.com