Blog: granie w gry do angielskiego, w jakim wieku?

obrazek blog

Gry językowe – czy aby tylko dla dzieci?

Dodano: 15 kwietnia 2020

Gry do nauki języków obcych to narzędzie, które zdążyło się już zadomowić na polskim rynku materiałów do nauki języków obcych. Jeszcze kilka lat temu gry stanowiły niszę wydawniczą – dziś mamy do czynienia z ogromną ilością zróżnicowanych tytułów. Przy tym wielu wydawców projektując swoje gry nastawia się zdecydowanie tylko na młodszego odbiorcę. Czy słusznie?

Czy gry są tylko domeną dzieci? Już na pierwszy rzut oka wydaje się to zupełną nieprawdą. Choć w dorosłym życiu mamy zdecydowanie mniej czasu na zabawę, to jednak dążymy do niej, wykorzystując do tego dużą część wolnego czasu. Jako homo ludens – po prostu lubimy się bawić. Świadczy o tym także renesans gier planszowych, który obserwujemy w ostatnich latach.

Dlaczego zatem z nauką języków obcych miałoby być inaczej?

Aby gra językowa mogła przyciągnąć dorosłego odbiorcę musi przede wszystkim mieć uniwersalny charakter. Osoby dorosłe także często zaczynają naukę języka na poziomie bardzo podstawowym, w szczególności w przypadku kolejnego języka obcego, którego zdecydowały się nauczyć, by poszerzać swoje kompetencje lub realizować pasje. Gry przygotowane w odpowiedni sposób – o neutralnej, przystępnej szacie graficznej i nie zawężonej bez potrzeby treści – mogą zainteresować także osoby dorosłe.

Ważne jest, aby rozgrywka odbywała się w odpowiedniej atmosferze. Jeśli potraktujemy grę językową jako jeden z wielu sposobów na miłe spędzenie czasu, to nauka języka stanie się czymś naturalnym i bliskim, jak każda inna dowolna forma spotkania towarzyskiego. Być może dobrym pomysłem byłoby także podjęcie w gronie przyjaciół i znajomych wspólnej decyzji , aby uczyć się języka obcego i potraktować to jako wyzwanie, rywalizację i metodę wzajemnej motywacji.

Jeśli szukamy gier językowych odpowiednich także dla dorosłych, to dobrym wyborem będą gry językowe ELI. Są projektowane tak, aby zachować uniwersalny charakter i być przystępnymi dla wszystkich grup wiekowych. To co – zagramy?


elipublishing.pl

ettoi.pl

lektury-jezykowe.pl

linguadice.com