Gry karciane

Gry karciane

Gry karciane to od kilku wieków jedna z najpopularniejszych form rozrywki w europie i wielu krajach świata. Prosty przedmiot, jakim jest karta z symbolem, umożliwia nieskończoną chyba ilość kombinacji rodzajów rozgrywek i zasad. Nic dziwnego zatem, że ta prosta ale niezwykle nośna forma zabawy może być z powodzeniem wykorzystana także w przypadku gier edukacyjnych do nauki języków obcych. Jeśli dodamy do powyższego możliwość użycia każdego zestawu kart wedle własnego uznania i wedle własnego autorskiego scenariusza, to korzyści płynące inwestycji w językową grę karcianą okazują się nie do przecenienia. Przykładem gry karcianej może być np. taka oto rozgrywka:

"Należy potasować ze sobą znajdujące się w zestawie trzy talie kart (z nazwami zawodów, opisami zawodów, oraz ilustracjami zawodów) i rozdać uczestnikom gry po 9 kart. Pozostałe karty należy ułożyć odwrócone na środku stołu. Celem gry jest utworzenie jak największej ilości pasujących do siebie trójek kart (nazwa zawodu - opis zawodu - ilustracja zawodu). Gracze ciągną kolejno po jednej karcie odkładając jednocześnie inną kartę, która nie jest im niepotrzebna, a z której może skorzystać inny uczestnik gry. Wygrywa ten z graczy, któremu uda się utworzyć jak największą ilość karcianych 'trójek'."

To rzecz jasna tylko jedna z możliwości pasjonującej i pożytecznej rozgrywki, którą można dowolnie urozmaicić bądź nawet w razie potrzeby uprościć, np. w powyższym przykładzie - pozostawić w grze jedynie karty prezentujące nazwy i obrazki, dostosowując w ten sposób poziom rozgrywki do umiejętności językowych osoby mniej zaawansowanej w nauce. Każda z gier wydawnictwa ELI oferuje - za pomocą dołączonego mini-poradnika metodycznego - wiele wariantów rozgrywki w formie szczegółowych scenariuszy bądź ogólnych sugestii.

Innym bardzo nośnym elementem gier są kości do gry, które mogą poszczycić się jeszcze starszym rodowodem niż karty. Zwykła sześcioboczna kostka może wnieść do rozgrywki czynnik losowy, który urozmaici rywalizację dzięki wprowadzeniu nowej zmiennej, która może określać i przeformułowywać na bieżąco podstawowe zadania graczy.

W ofercie wydawnictwa ELI znaleźć można karciane gry edukacyjne poświęcone następującym zagadnieniom językowym: