Gry karciane

Gry karciane

Gry karciane to od wieków jedna z najpopularniejszych form rozrywki w Europie i wielu krajach świata. Proste przedmioty z reprezentacjami symbolami, jakimi są karty, umożliwiają wymyślenie nieskończonej ilości kombinacji zasad i rodzajów rozgrywek.

Nic dziwnego zatem, że ta prosta, ale niezwykle nośna forma zabawy może być z powodzeniem wykorzystana także w przypadku gier edukacyjnych do nauki języków obcych. Jeśli do powyższego dodamy możliwość użycia zestawu kart wedle własnego uznania i autorskiego scenariusza, to korzyści płynące z takiej zabawy okazują się nie do przecenienia. Oto przykład rozgrywki edukacyjnej z wykorzystaniem kart z obrazkami oraz pasującymi do nich wyrazami i opisami:

Należy potasować ze sobą znajdujące się w zestawie trzy talie kart (z nazwami przedmiotów, ich opisami oraz ilustracjami) i rozdać uczestnikom gry po dziewięć kart. Pozostałe karty należy ułożyć odwrócone na środku stołu. Celem gry jest utworzenie jak największej ilości pasujących do siebie trójek kart (nazwa - opis - ilustracja). Gracze ciągną kolejno po jednej karcie odkładając jednocześnie inną kartę, która nie jest im niepotrzebna, a z której może skorzystać inny uczestnik gry. Wygrywa ten z graczy, któremu uda się utworzyć jak największą ilość karcianych trójek.

Gry ELI oferują w formie szczegółowych scenariuszy bądź ogólnych sugestii liczne warianty gier i zabaw z wykorzystaniem tych samych elementów. Typowe rozgrywki takie jak „zbieranie par”, „Czarny Piotruś”, czy „memory”, to tylko wstęp do całego wachlarza proponowanych możliwości zabawy.

Rodzaje gier karcianych ELI:

Celem gry jest nauka podstawowego słownictwa poprzez kojarzenie ze sobą kart z obrazkami i napisami.

Nauka prostej konwersacji poprzez dopasowywanie do siebie kart zawierających pytania i odpowiedzi charakterystyczne dla typowych sytuacji i rozmów z życia codziennego.

Gracze poznając specyficzne słownictwo opisujące cechy wyglądu fizycznego mają za zadanie wytypować właściwą postać spośród wizerunków umieszczonych na kartach.

Dzięki grze poznać można nazwy 40 różnych zawodów oraz słownictwo związane z ich wykonywaniem.

Łańcuszek zazębiających się pytań i odpowiedzi pozwalający ćwiczyć użycie form pytających oraz usprawniający umiejętności konwersacyjne.

Gra w odmiany czasowników, dzięki której opanujemy sto popularnych czasowników i nauczymy się ich używać w kontekście różnych trybów i czasów gramatycznych.

Karciana zgadywanka umożliwiająca poznanie kilkudziesięciu symboli związnaych z historią i kulturą określonego kraju.

elipublishing.pl

ettoi.pl

lektury-jezykowe.pl

linguadice.com